WCAG
- powiększ tekst
- normalny tekst
- zmniejsz tekst
- czarno-białe
- ujemmny kontrast
- jasne tło
- podkreśl linki
- resetuj wszystko
AKTUALNOŚCI
2023-02-20 18:28:51

Wyjazd do Limanowskiego Domu Kultury na spektakl „Szalone Bajeczki z Dziadunia Teczki"

Teatr to niezwykły świat, pełen kolorów, dźwięków, świateł, czarów na scenie... Świat, który odrywa nas od rzeczywistości i przenosi w magiczny świat wyobraźni, w którym niemożliwe staje się możliwe. W teatrze nawet zwierzęta mówią ludzkim głosem, a same dzieci mogą wcielić się w rolę aktorów...

16 lutego 2023 r. przedszkolaki oraz dzieci z klas I - III naszej szkoły pod opieką swoich wychowawców udały się na spotkanie ze sztuką. Pokaźną gromadką pojechały do Limanowskiego Domu Kultury na spektakl pt.: „Szalone Bajeczki z Dziadunia Teczki” wystawiany przez aktorów Kieleckiego Teatru Lektur na podstawie wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima.

Wiersze tych polskich poetów to najsłynniejsze utwory z kanonu klasyki poezji dziecięcej. Te piękne wiersze znane naszym dziadkom i rodzicom, nie tylko bawią, ale przede wszystkim pouczają.

Celem wyjazdu było rozbudzanie zainteresowania kulturą oraz wyzwalanie pozytywnych uczuć i emocji. Dzieci dowiedziały się również jak bezpiecznie podróżować autokarem, a przy okazji zapoznały się z pracą kierowcy. Poznały także zasady prawidłowego zachowania się w „Teatrze” oraz mogły z bliska obserwować pracę aktorów oraz operatora dźwięku i świateł.

Kiedy dzieci dotarły na miejsce, z wielką niecierpliwością czekały na rozpoczęcie spektaklu. Były zafascynowane miejscem, w którym się znajdowały. Dla wielu maluchów było to pierwsze spotkanie ze sceną. Duże wrażenie zrobiła na małych widzach, niebanalna scenografia, która przedstawiała wnętrze domu tytułowego Dziadunia. Na uwagę zasłużyły też oryginalne, i kolorowe kostiumy bohaterów: ludzi i zwierząt. Nasze pociechy - te najmłodsze, ale również i te starsze, nie mogły oderwać oczu od tego co działo się na scenie. Największą uwagę dzieci zwrócił aktor, który świetnie odegrał rolę dziadka. Nastrojowa muzyka, zmienne oświetlenie i dźwięki powodowały, że zaciekawienie widowiskiem nie malało. Wyjątkowym atutem przedstawienia była oprawa muzyczna: piękne melodie oraz wpadająca w ucho piosenka, którą dzieci śpiewały wraz z aktorami. Oglądając przedstawienie dzieciaki mogły nie tylko w ciekawy i oryginalny sposób poznać bohaterów takich wierszy jak „Kłamczucha”, „Sroka”, „Żaba”, „Sum”, ”Skarżypyta”, „W aeroplanie”, „Katar” czy „Okulary”, ale miały wręcz możliwość uczestniczenia w akcji, ponieważ niektóre wydarzenia wychodziły poza przestrzeń sceny i rozgrywały się wśród publiczności. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spektaklu wchodząc w interakcje z aktorami: odpowiadając na ich pytania, powtarzając ich kwestie. Szczęściarze mieli też możliwość wziąć udział w spektaklu wcielając się w role bohaterów wiersza „Rzepka” i chociaż przez chwilę poczuć się jak prawdziwi aktorzy na scenie.

Spektakl wszystkim bardzo się podobał. Był humorystyczny, a zarazem pouczający. Gromkie brawa po spektaklu, słodkie uśmiechy maluchów i ekscytacja uczniów oraz radosne opowieści podczas drogi powrotnej są z pewnością dowodem na to, że wyjazd można uznać za udany.

 

Zachęcamy do obejrzenia filmu: https://youtu.be/xC7okdH3XNU 
Uwaga: Uzyskano zgodę od artystów, autorów widowiska na nagrywanie kilku fragmentów spektaklu i udostęnienie na stronie szkoły, w celu promocji tego rodzaju atrakcji oraz pokazanie rodzicom współudziału dzieci w spektaklu.

 

Zachęcamy dzieci - czytajcie wiersze polskich poetów!!!

Zapraszamy wszystkich do obejrzenia zdjęć z wydarzenia…Czytane: 288
© SP Nr 1 Siekierczyna