WCAG
- powiększ tekst
- normalny tekst
- zmniejsz tekst
- czarno-białe
- ujemmny kontrast
- jasne tło
- podkreśl linki
- resetuj wszystko
AKTUALNOŚCI
2022-11-20 19:11:29

Powstańcy, Kopernik i Piłkarze czyli wycieczka szkolna do Warszawy

W dniach 26-28 października 48 uczniów z klas 4-6 uczestniczyło w wycieczce szkolnej do Warszawy. Trzydniowy pobyt w stolicy był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Poznaj Polskę”.

Do Warszawy wyruszyliśmy 26 października o świcie. Stolica przywitała nas piękną jesienną pogodą. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru po niezwykłych i magicznych Łazienkach Królewskich, czyli letniej rezydencji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wędrując parkowymi alejkami, zachwycaliśmy się wspaniałymi ogrodami - Królewskim, Romantycznym, Chińskim oraz zabytkami w stylu klasycystycznym – Pałacem na Wyspie, Starą Oranżerią, Pałacem Myślewickim, Białym Domem, Wodozbiorem oraz malowniczo położonym Amfiteatrem. Spacer zakończyliśmy wspólnym zdjęciem pod pomnikiem Fryderyka Chopina. Podczas pobytu w Łazienkach towarzyszyły nam … wiewiórki, które podchodziły bardzo blisko, prosząc o pożywienie.

Następnie odkrywaliśmy uroki Starego Miasta. Zobaczyliśmy Zamek Królewski, kolumnę króla Zygmunta III Wazy, Barbakan, słynną Syrenkę oraz pomnik Małego Powstańca - upamiętniający najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego. W Śródmieściu mieliśmy okazję zobaczyć zabytkowy Pałac Prezydencki oraz Grób Nieznanego Żołnierza znajdujący się na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam byliśmy świadkami honorowej zmiany warty żołnierzy z Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Po pełnym wrażeń i emocji dniu udaliśmy się na nocleg do hotelu znajdującego się w centrum miasta.

W czwartek, po śniadaniu, udaliśmy się na kolejny spacer po Warszawie. Przewodnik pokazał nam zachowany do dzisiaj fragment muru getta warszawskiego. Następnie udaliśmy się do położonego w centrum miasta Pałacu Kultury i Nauki. Tam wyjechaliśmy windą na taras widokowy znajdujący się na trzydziestym piętrze budynku, z którego oglądaliśmy panoramę Warszawy. Następnie udaliśmy się metrem na wycieczkę po Stadionie Narodowym. Trasa „Piłkarskie emocje”pozwoliła nam zobaczyć płytę stadionu, centrum prasowe tzw Press Room, gdzie odbywają się spotkania piłkarzy i trenerów z dziennikarzami, a w szatni reprezentacji Polski mogliśmy usiąść na ławce zawodników.

Po kilkugodzinnym zwiedzaniu udaliśmy się do hotelu na kolację i odpoczynek.

W ostatnim, trzecim dniu wycieczki kilka godzin spędziliśmy w Centrum Nauki Kopernik. Tutaj samodzielnie mogliśmy poznawać otaczający nas świat, przeprowadzać eksperymenty naukowe i doświadczenia. Mogliśmy też obejrzeć spektakl teatru robotycznego - jedynego teatru w Polsce, w którym zaawansowane technologicznie humanoidy – RoboThespiany poruszają się przy pomocy sprężonego powietrza. Roboty te potrafią mówić w wielu językach, gestykulować, poruszać głową i wyrażać emocje. Głosów użyczyli im natomiast znakomici aktorzy Ostatnim punktem programu była wycieczkę do Wilanowa, gdzie zobaczyliśmy otoczoną pięknym ogrodem siedzibę króla Jana III Sobieskiego.

Wycieczka dostarczyła nam nie tylko wielu niezapomnianych wrażeń, ale również ogromnej dawki wiedzy. Zmęczeni, ale zadowoleni, pełni miłych wspomnień wróciliśmy do domu.Czytane: 147
© SP Nr 1 Siekierczyna