Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie www.saferinternetday.org.
Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.
Dzień Bezpiecznego Internetu 2021 obchodzić będziemy 9 lutego.
Dzień Bezpiecznego Internetu ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.
Korzystając z internetu oraz mediów społecznościowych należy pamiętać o podstawowych zasadach korszystania :
Pamiętajcie o:
Internet w liczbach - infografiki
W ramach działań z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu zachęcamy rodziców oraz uczniów naszej szkoły do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi, które przybliżą informacje dotyczące bezpiecznego i optymalnego korzystania z komputera.
Nie uciekniemy od nowych technologii, od życia w cyfrowym świecie. Jedyne co możemy zrobić, to wspierać nasze dzieci edukować i towarzyszyć im w wirtualnej rzeczywistości. Świadome dziecko to odpowiedzialne dziecko, które znając zasady i specyfikę funkcjonowania sieci będzie bezpieczne.
Poniżej zamieszczam linki:
Dla rodziców:
1. Dzieci coraz więcej czasu spędzają w Internecie. Surfują po sieci korzystają z komputerów i telefonów komórkowych. Zazwyczaj bieglej posługują się multimedialnymi urządzeniami niż dorosli. Cyfrowy świat to ich rzeczywistość. Dlatego kontakt rodzica z zieckiem i przy dziecku, kiedy stawia pierwsze kroki w Internecie. Pokazać, co można ciekawego robić w sieci, nauczycć najważniejszych zasadbezpieczeństwa.
https://www.saferinternet.pl/pliki/publikacje/broszura.pdf
2. Komputer, internet, telefon komórkowy w ostatnich latach stały się nieodłącznym elementem życia dzieci i młodzieży. Nic więc dziwnego, że technologiczne nowinki są jednym z popularniejszych pomysłów na gwiazdkowy, urodzinowy czy komunijny prezent. Musimy jednak pamiętać, że technologia niewłaściwie wykorzystywana może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa dziecka i jego właściwego rozwoju. Dlatego tak ważna jest świadomość opiekunów dotycząca zagrożeń związanych z nowoczesnymi technologiami oraz możliwości zapobiegania im i dbania o bezpieczeństwo młodych internautów.
https://www.saferinternet.pl/pliki/publikacje/zanim_kupisz_broszura.pdf
3. Kompendium dla rodziców i profesjonalistów dotyczące najbardziej aktualnych zagadnień związanych z bezpieczeństwem dzieci online.
https://www.saferinternet.pl/pliki/publikacje/kompendium2019.pdf
4. Ulotka dla rodziców zawierająca najważniejsze informacje o ulubionej platformie filmowej młodzieży - jej realiach i zagrożeniach
https://www.saferinternet.pl/pliki/publikacje/Co-moje-dziecko-robi-na-youtube-ULOTKA-FIN.pdf
Dla uczniów:
1. Komiks przedstawia możliwe sposoby występowania cybeprzemocy, a także siłę jej rozprzestrzeniania się.
https://drive.google.com/file/d/1mua9g37rXq5njmY057LTeuKYFy4RvXd9/view
2. Broszura prezentuje w jaki sposób uczniowie mogą demaskować fałszywe doniesienia pojawiające się w internecie. Publikacja wydana została przez klicksafe.de – Niemieckie Centrum Awareness, utworzone w ramach programu Komisji Europejskiej „Connecting Europe Facility”.
https://www.saferinternet.pl/pliki/publikacje/Fakt%20czy%20fake.pdf
3. Przewodnik przeznaczony dla użytkowników serwisu społecznościowego Facebook, dotyczący podstawowych zasad zachowania prywatności i wykorzystywanych w tym celu ustawień.
https://www.edukacja.fdds.pl/7d1bead8-2f3a-43bf-bfb3-f09f8463f819/Extras/broszura-dbaj_o_fejs_FDDS-5062017.pdf
Zapraszam na strony internetowe poświęcone cyfrowemu bezpieczeństwu:
https://beinternetawesome.withgoogle.com/pl_all/
https://cyfroffykontakt.samsung.pl
https://www.saferinternet.pl
Zachęcam do lektury
Pedagog szkolny
Lidia Wąchała
a także Aneta Tokarczyk oraz Mariola Pająk