Z okazji przypadającego w niedzielę narodowego Święta Konstytucji 3 maja zamieściłam nieco informacji na ten temat: filmy, gry, piosenki, słuchowiska, kolorowanki i przepisy. W dokumentach do pobrania u dołu strony znajdują się prezentacje w formacie pdf. Polecam!
Konstytucja 3 maja została uchwalona 3 maja 1791 roku. Była to pierwsza w Europie, a druga na świecie taka ustawa. Konstytucja zawierała prawa i zasady rządzenia w państwie. Miała na celu uratować naszą Ojczyznę przed upadkiem i zagarnięciem naszych ziem przez Rosję, Austrię i Prusy. Niestety, radość z uchwalenia konstytucji nie trwała długo. Rosja nie zamierzała pozwolić na jej wprowadzenie. Niektórzy Polacy zdradzili Ojczyznę i stanęli po stronie carycy Katarzyny II – władczyni Rosji. O konstytucję wybuchła wojna. Król Polski Stanisław August Poniatowski nie wierzył w polskie zwycięstwo i przystąpił do zdrajców. To przesadziło o klęsce Polaków. Konstytucji nie udało się obronić. Upadła też nasza Ojczyzna – Rosja i Prusy w 1793 roku dokonały drugiego rozbioru Polski. Trzeci, ostatni rozbiór nastąpił w 1795 roku. Dokonały go trzy państwa Rosja, Austria i Prusy. Polska na 123 lata straciła niepodległość.
"Dzień majowy"
W pewien piękny dzień majowy
zebrały się mądre głowy.
Bardzo długo rozmawiali,
losy kraju omawiali
Chcieli by się lepiej żyło,
by nic ludzi nie martwiło.
W końcu wszyscy uzgodnili,
jak Polacy będą żyli.
Spisano prawa i zasady,
obowiązki ustalono,
a tym samym w naszym kraju,
ład w narodzie wprowadzono.
Praw i zasad zbiór spisany
Konstytucją nazywamy.
Więcej informacji na temat Konstytucji 3 maja znajdziecie w materiach zamieszczonych poniżej. Zachęcam do zapoznania się z nimi. Niektóre już znacie, ale może chętnie je sobie przypomnicie.
Materiały dla dzieci młodszych
Krótkie filmy i programy TV
Gra – postaci i wydarzenia
Piosenki
Słuchowiska
Kolorowanki patriotyczne
Prace plastyczne – Jak zrobić kotylion
Prosty przepis na biało -czerwony deser
Materiały dla starszych uczniów
Filmy
Słuchowisko
Gra – postaci i wydarzenia historyczne
Lekcje
Piosenki
Prace plastyczne – Jak zrobić kotylion
Prosty przepis na biało - czerwony deser
Barbara Szewczyk