WCAG
- powiększ tekst
- normalny tekst
- zmniejsz tekst
- czarno-białe
- ujemmny kontrast
- jasne tło
- podkreśl linki
- resetuj wszystko
AKTUALNOŚCI
2017-03-03 00:00:00

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

W tym roku po raz pierwszy w naszej szkole obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto państwowe ustanowione w 2011 roku przez polski Parlament i obchodzone corocznie 1 marca.

„Wyklętymi” lub „Niezłomnymi” nazywamy żołnierzy, tzw. drugiej konspiracji, którzy jako pierwsi walczyli z okupantem sowieckim o Wolną Polskę, i nie zgadzali się, by naszą ojczyzną rządziła komunistyczna władza.

Za wierność swoim ideałom, za przywiązanie do tradycji niepodległościowej i krew przelaną w obronie Ojczyzny, większość z Nich zapłaciła cenę najwyższą – cenę swego życia. Ci, którym udało się przeżyć w komunistycznej Polsce, przez wiele lat żyli z piętnem – jak to określała komunistyczna propaganda – „bandytów” i „faszystów”. Dopiero po 50 latach milczenia „Wyklęci” zostali uznani za bohaterów narodowych i przywrócono im cześć.

Aby przybliżyć uczniom naszej szkoły powojenne losy „żołnierzy wyklętych”, członkowie koła historycznego przygotowali uroczysty apel, podczas którego opowiedzieli o męstwie i niezłomnej postawie żołnierzy w walce z komunistyczną władzą. Szczególna uwaga skierowana została na postać kilkunastoletniej sanitariuszki i łączniczki Danuty Siedzikówny – „Inki”, która po ciężkim śledztwie została skazana na śmierć przez rozstrzelanie. Mimo młodego wieku potrafiła „zachować się jak trzeba” - nie zdradziła nazwiska żadnego ze swoich przyjaciół - towarzyszy broni. Uczestnicy uroczystości mieli też szansę na wysłuchanie niezwykle wzruszających piosenek patriotycznych poświęconych bohaterstwu żołnierzy wyklętych.

Pielęgnujmy pamięć o „Wyklętych”. Niech będą dla nas, młodych Polaków, wzorem patriotyzmu.

 

Szkolne Koło Redakcyjne



Czytane: 430
© SP Nr 1 Siekierczyna