WCAG
- powiększ tekst
- normalny tekst
- zmniejsz tekst
- czarno-białe
- ujemmny kontrast
- jasne tło
- podkreśl linki
- resetuj wszystko
AKTUALNOŚCI
2024-05-06 19:41:15

Patriotyzm malowany pędzlem, wierszem i piosenką

II półrocze bieżącego roku szkolnego obfitowało w naszej szkole w wydarzenia o charakterze patriotycznym.

1 marca z okazji Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych, zamiast tradycyjnej akademii, miały miejsce warsztatowe zajęcia edukacyjne. Najmłodsi uczniowie tworzyli portrety Żołnierzy Niezłomnych, którzy po II wojnie światowej podjęli nierówną walkę z komunistyczną władzą w Polsce; Danuty Siedzikówny „Inki”, Witolda Pileckiego oraz Augusta Fieldorfa „Nila”. Uczniowie z klas 4-6 otrzymali zadanie ułożenia z puzzli portretów „Inki”, Pileckiego i „Nila” oraz uporządkowanie - z rozsypanych wyrazów - zdań, które wypowiedzieli ci Niezłomni bohaterowie po skazaniu ich przez komunistów na karę śmierci. Zadaniem klasy 7 i 8 było uważne przeczytanie notatki o żołnierzach wyklętych i na podstawie tekstu zaprojektowanie plakatu oraz wyjaśnienie użytych na plakacie symboli. Wszystkie prace okazały się interesujące i niezwykle wymowne w swoim przesłaniu.

W ramy tego święta wpisuje się również udział uczniów z naszej szkoły w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Przywrócić głos Niezłomnym, Nieobecnym na lekcjach historii”. Konkurs miał na celu upamiętnienie postaci generała brygady pilota Stanisława Skalskiego – jednego z najlepszych polskich pilotów myśliwskich II wojny światowej, bohatera Bitwy o Anglię, Wincentego Witosa - w 150. rocznicę urodzin oraz Zofii Oleksy - prekursorki tajnego nauczania podczas okupacji niemieckiej. Organizatorem konkursu jest co roku Szkoła Podstawowa nr 21 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętego Jana Pawła II w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 w Nowym Sączu, a honorowy Patronat nad konkursem objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Konkurs odbywał się w trzech kategoriach wiekowych. Uczniowie mogli wykonać prace plastyczną, prezentację multimedialną i pracę modelarską upamiętniającą wyżej wymienionych bohaterów.

Jury Konkursowe przyznało tytuły laureata trzem uczniom naszej szkoły: Weronice Król z klasy 4 za wykonanie modelu samolotu, na którym latał Stanisław Skalski oraz Adamowi Pająkowi z klasy 5 i Nikodemowi Zoniowi z klasy 6 za wykonanie portretu Zofii Oleksy. Wyróżniona została również praca plastyczna uczennicy klasy 1 Mileny Majdy. Laureatom i wyróżnionym gratulujemy sukcesu.

Gratulacje należą się również pozostałym uczestnikom konkursu, a są nimi: z klasy 1 - Karolina Opiela, Jan Nawalaniec, Gabriela Kubacka, z klasy 2 - Jakub Pająk i Łukasz Majda, z klasy 4 -Kamila Zelek i Szymon Fiedor, z klasy 5 -Weronika Biel i Oliwia Lis, z klasy 6 - Patrycja Drab, Emilia Kęska, Julia Pasiut i Faustyna Kubacka, z klasy 7 - Zuzanna Król, Marzena Leśniak, Agata Opiela oraz Bartłomiej Majda.

Każdy z uczestników etapu szkolnego konkursu otrzymał nagrodę rzeczową, uwag pozytywną z zachowania i bieżącą ocenę celującą z historii.

Gala finałowa podsumowująca konkurs odbędzie się 17 maja 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 21 w Nowym Sączu.

Ogromnym sukcesem zakończył się udział Julii Piszczek uczennicy klasy 6 w Międzynarodowym Konkursie „Niedźwiedź Wojtek – żołnierz gen. Andersa” zorganizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Za pracę literacko-historyczną Julia uzyskała wyróżnienie.

 

14 kwietnia obchodziliśmy Święto Chrztu Polski. Z okazji tego święta uczniowie naszej szkoły mieli okazję wysłuchać prelekcji i poszukać odpowiedzi na ważne pytania: Jak doszło do chrztu Polski? Czy można dokładnie określić czas i miejsce chrztu Mieszka I ? Jaki był jego przebieg uroczystości? Jakie były przyczyny i skutki tego doniosłego aktu? Chociaż na wiele z tych pytań, historycy nie mogą udzielić jednoznacznej odpowiedzi, wszyscy są zdania, że akt ten był najbardziej doniosłym i brzemiennym w skutki wydarzeniem w dziejach Polski. Można nawet powiedzieć, że bez chrztu nie byłoby państwa polskiego, nie byłoby Polaków i ich wspaniałej historii oraz niezwykłej kultury. Jednym słowem - narodziny państwa polskiego i jego chrzest są ze sobą ściśle związane.

 

Kolejnym ważnym wydarzeniem mającym wymiar patriotyczny był zorganizowany przez naszą szkołę IV Powiatowy Konkurs o Tadeuszu Kościuszce. Tegoroczna edycja nosiła tytuł „Tadeusz Kościuszko – Naczelnik Powstania z 1794 roku” – konkurs wiedzy z okazji 230 rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej. Szczególnej rangi konkursowi dodały Honorowe Patronaty: Patronat Małopolskiego Kuratora Oświaty dr Gabrieli Olszowskiej, Patronat Starosty Limanowskiego Pana Mieczysława Urygi, Patronat Wójta Gminy Limanowa Pana Jana Skrzekuta.

W uroczystym podsumowaniu Konkursu wzięli udział zaproszeni goście: Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie - delegatura w Nowym Sączu Pani Małgorzata Lenartowicz, Starosta Limanowski Pan Mieczysław Uryga, Wójt Gminy Limanowa Pan Jan Skrzekut, Dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół w Limanowej Pani Edyta Król, Kierownik Biura Promocji, Kultury i Turystyki powiatu limanowskiego Pan Mateusz Pietrzak, Kierownik Wydziału Kultury i Promocji Gminy Limanowa Pan Wojciech Korabik.

Do konkursu wiedzy przystąpili uczniowie klas 4-8 z 17 szkół podstawowych z terenu powiatu limanowskiego. Komisja Konkursowa złożona z nauczycieli historii wyłoniła 7 laureatów i 10 finalistów konkursu.

Przed zmaganiami na szczeblu powiatowym odbył się etap szkolny konkursu. Wzięli w ni udział uczniowie z klasy 6 – Patrycja Drab, Filip Janik, Martyna Kędra, Emilia Kęska, Edyta Kowalczyk, Jakub Król, Faustyna Kubacka Julia Pasiut, Julia Piszczek, Marcelina Sławek, Nikodem Zoń oraz uczennice z klasy 8 - Natalia Lis, Wiktoria Piszczek, Oliwia Tomczyk. I miejsce zajęła Edyta Kowalczyk, która reprezentowała naszą szkołę w rozgrywce na etapie powiatowym i uzyskała tytuł laureata. Edycie oraz pozostałym uczniom gratulujemy! Jesteśmy dumni, że posiadają ogromną wiedzę na temat naszego patrona szkoły – Tadeusza Kościuszki.

Każdy z uczestników etapu szkolnego konkursu otrzymał nagrodę rzeczową, uwag pozytywną z zachowania i bieżącą ocenę celującą z historii.

 

Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja uczciliśmy wierszem i piosenką. Z tej okazji dla uczniów klas 0-3 został zorganizowany konkurs pieśni i poezji patriotycznej pt. „Moja Ojczyzna”.

Uczestnikom konkursu przyznano miejsca, wyróżnienia i nagrody.

Konkurs recytatorski

Przedszkolaki;

  • I miejsce – Maja Nowak
  • II miejsce – Hanna Mróz i Kamil Jawor
  • III miejsce – Alicja Hutek i Filip Wąsik

Wyróżnienia: Helena Młynarczyk i Milena Sikoń

Klasy 1-3

  • I miejsce – Agata Kowalczyk
  • II miejsce – Martyna Zelek i Piotr Biel
  • III miejsce – Natalia Lis

Wyróżnienia: Karolina Opiela i Maria Drożdżak

 

Konkurs piosenki patriotycznej

Przedszkolaki:

  • I miejsce – Jagoda Śmierciak i Zuzanna Piszczek,
  • II miejsce - Nikola Niemiec,
  • III miejsce – Zofia Florek.

Klasy 1-3

  • I miejsce – Dorota Zelek i Martyna Wardęga
  • II miejsce – Iga Mastalerz i Jakub Pająk
  • III miejsce – Milena Janik

Wyróżnienia: Martyna Chudy, Hanna Biel, Milena Majda, Aleksandra Dymon, Aleksandra Piszczek.

Wszystkim dzieciom gratulujemy odwagi i talentu Cieszymy się, że cała społeczność szkolna mogła wysłuchać wspaniale zaprezentowanych wierszy i piosenek sławiących piękno naszej Ojczyzny i naszych narodowych bohaterów.



Czytane: 292
© SP Nr 1 Siekierczyna