WCAG
- powiększ tekst
- normalny tekst
- zmniejsz tekst
- czarno-białe
- ujemmny kontrast
- jasne tło
- podkreśl linki
- resetuj wszystko
AKTUALNOŚCI
2023-03-02 20:32:41

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca po raz kolejny w naszej szkole obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W tym roku uroczystość miała nieco inny charakter niż zazwyczaj, ponieważ oprócz oddania hołdu żołnierzom „Wyklętym”, uczciliśmy pamięć mieszkańca naszej miejscowości – pana Józefa Mąki – uczestnika bitwy pod Monte Cassino. Swoją obecnością zaszczyciła nas rodzina pana Józefa Mąki oraz pan Jan Skrzekut – Wójt Gminy Limanowa, pani Edyta Król – Dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół w Limanowej, pan Wojciech Korabik - Kierownik Wydziału Promocji i Kultury Gminy Limanowa, pan Józef Hutek – Sołtys Siekierczyny, rodzice, a także mieszkańcy naszej wsi.

Pierwsza część uroczystości była poświęcona żołnierzom „Wyklętymi”, którzy po zakończeniu II wojny światowej walczyli z okupantem sowieckim o wolną Polskę i nie zgadzali się, by naszą ojczyzną rządziła komunistyczna władza. Za wierność swoim ideałom, za przywiązanie do tradycji niepodległościowej i krew przelaną w obronie Ojczyzny, większość z Nich zapłaciła cenę najwyższą – cenę własnego życia. Ci, którym udało się przeżyć w komunistycznej Polsce, przez wiele lat żyli z piętnem – jak to określała komunistyczna propaganda – „bandytów” i „faszystów”. Dopiero po 50 latach milczenia „Wyklęci” zostali uznani za bohaterów narodowych i przywrócono im cześć.

Po oddaniu hołdu „Wyklętym” – a w szczególności Danusi Siedzikównie „Ince”, rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu oraz Augustowi Emilowi Fieldorfowi „Nilowi”, nasza uwaga skierowana została na postać pana Józefa Mąki – żołnierza „wyklętej armii” generała Władysława Andersa.

Pan Józef znalazł się w szeregach armii Andersa po zwolnieniu z sowieckiego łagru, w którym przebywał jako jeniec wojenny. Po opuszczeniu Związku Sowieckiego armia Andersa wyruszyła na Bliski Wschód; do Palestyny, Iraku i Iranu i została przemianowana na 2. Korpus Polski. Szeregowy Józef Mąka służył w 22 Kompani Transportowej, w której szczególnym żołnierzem był niedźwiadek syryjski – Wojtek. Po przetransportowaniu żołnierzy Andersa do Włoch pan Józef Mąka brał udział w bitwie o Monte Cassino, a następnie walczył o wyzwolenie Loretto, Ankony i Bolonii. Za udział w tych bitwach został odznaczony „Krzyżem Pamiątkowym Monte Cassino”, „Gwiazdą Italii oraz Gwiazdą za Wojnę 1939-1945”. Po zakończeniu wojny Józef Mąka wraz z towarzyszami broni znalazł się w Winfield Camp, w miejscowości Hutton, w Szkocji. Mógł tam pozostać na stałe i nie musiał wracać do Polski, gdzie panował sowiecki reżim, jednak tęsknota za rodziną i swoją „małą ojczyzną” sprawiły, że w 1947 roku odszedł z oddziału na własną prośbę i został skreślony z ewidencji Polskich Sił Zbrojnych poza krajem. Do Polski wrócił 13 maja 1947 roku. Po powrocie do domu pan Józef znów stał się rolnikiem. Nikomu nie mówił o swoich wojennych losach i przeżyciach, nawet najbliższej rodzinie, gdyż bał się represji ze strony komunistów. Pan Józef Mąka – prosty żołnierz i cichy bohater spod Monte Cassino zmarł 16 stycznia 1965 r.

Podczas uroczystości mieliśmy też okazję wysłuchać wzruszających pieśni patriotycznych w wykonaniu naszych niezwykle utalentowanych solistów oraz chóru złożonego z najmłodszych uczniów. Natomiast dzięki rodzinie pana Józefa Mąki mogliśmy obejrzeć przedmioty, zdjęcia, odznaczenia, listy i dokumenty należące do naszego bohatera. Na tę szczególną okoliczność przygotowaliśmy prezentację ilustrująca koleje życia pana Józefa oraz wydaliśmy specjalny numer gazetki szkolnej „Kleks”.

Pielęgnujmy pamięć o naszych bohaterach. Niech będą dla nas, młodych Polaków, wzorem patriotyzmu. Nie zapominajmy, nie bójmy się pamiętać.Czytane: 151
© SP Nr 1 Siekierczyna