WCAG
- powiększ tekst
- normalny tekst
- zmniejsz tekst
- czarno-białe
- ujemmny kontrast
- jasne tło
- podkreśl linki
- resetuj wszystko
PEDAGOG, PSYCHOLOG
2021-03-17 10:15:00

18 marca Europejski Dzień Mózgu

Dziś Europejski Dzień Mózgu!!! Jak ważny dla nas jest sprawny mózg nie trzeba nikogo przekonywać. Europejczycy Dzień Mózgu świętują od 1998 roku, a jego celem jest propagowanie wiedzy o funkcjonowaniu naszego układu nerwowego.

18 marca Europejski Dzień Mózgu

    Intensywne prace naukowców nad mózgiem trwają już przeszło pięćdziesiąt lat. Ale jak “dokopiemy się” do założeń naukowców z przełomu XIX i XX wieku, odniesiemy wrażenie, że i oni poczynili bardzo duży krok w badaniach mózgu, choć bez pomocy dzisiejszej technologii. Do dziś sprawdzają się założenie pedagogów, biologów, lekarzy i patologów z tamtego okresu.

    Obecnie mózgi można skanować na bieżąco, tzn. można sprawdzać, które obszary mózgu “pracują” podczas wykonywania konkretnej czynności. Znacznie ułatwia to stawianie diagnoz. 

     Najważniejsze dla mózgu są NEURONY. W zdrowym mózgu zdrowego człowieka może być ich nawet 100 mld. Każdy neuron może wygenerować do 10 tyś połączeń z innymi neuronami. Są to tzw. synapsy. Synapsy tworzą sieci połączeń. Im więcej tych sieci, tym sprawniejszy mózg, a za tym idzie – więcej umiejętności, szybsze przetwarzanie danych, łatwiejsza nauka. 

    Mózg ludzi jest stworzony do nauki. Jest jak wielki komputer, który liczy, analizuje, przetwarza i sam decyduje o tym, co mu jest przydatne a co wyrzucić. To, co mózg zaciekawia (a temu towarzyszą zwykle emocje), pozostaje na dłużej. Grając wiele godzin w te same gry czy śledząc wciąż "fejsbukowy" profil, oglądając telewizję wykonujesz cały czas te same czynności, więc usypiasz swój mózg. Nie dajesz mu pracować, więc nie wykorzystujesz w pełni jego możliwości. A masz ich sporo! Pamiętaj, wiele organów możesz przeszczepić oprócz mózgu. Jeśli dostarczysz mu dużo atrakcji – czytanie książek, śpiewanie, gra na instrumencie, recytacja wierszy, sport, nauka, majsterkowanie, malowanie, lepienie, rzeźbienie, nauka języków obcych, wymyślanie zadań, udział w konkursach a nawet pisanie ściąg czy notatek – będziesz mógł na długo cieszyć się “młodym” i sprawnym mózgiem. Wykonując wciąż te same czynności, siedząc biernie przed TV czy komputerem lub z telefonem w ręku, likwidujesz neurony i synapsy. To z kolei prowadzi do demencji i powolnej śmierci mózgu. Decyzja należy do ciebie…

 

Dziś Europejski Dzień Mózgu!!!

    Jak ważny dla nas jest sprawny mózg nie trzeba nikogo przekonywać. Europejczycy Dzień Mózgu świętują od 1998 roku, a jego celem jest propagowanie wiedzy o funkcjonowaniu naszego układu nerwowego.

Podobny obraz

A wiecie co pomaga, a co szkodzi naszemu "centrum dowodzenia"?

Jak możemy zadbać o swój mózg?

„Te neurony, które pozostają, wykorzystujemy. Ich pełne wykorzystanie możliwe jest dzięki bardzo ważnej charakterystyce mózgu — plastyczności, którą definiujemy jako zdolność mózgu do przekształcania fi­zycznej struktury połączeń w odpowiedzi na warunki zewnętrzne. Ta plastycz­ność wzrasta, kiedy neurony zmuszane są do wysiłku, a spada, gdy neurony pozostają bezczynne. I dlatego osoba, która nie pracuje intelektualnie, nazwij­my to, głupieje i na odwrót. Tu można odnieść się do mądrości Talmudu babilońskiego, który mówi, że „na starość głupi głupieją, a mądrzy mądrzeją”. To przecież jasno widać również we współczesnym świecie.”

                                                                                                      Prof. Jerzy Vetulani

Garstka ciekawostek na temat naszego mózgu:

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

  1. Przeciętny mózg zbudowany jest z ok. 100 miliardów neuronów, a każdy neuron jest w stanie stworzyć do 10 tysięcy połączeń z innymi komórkami nerwowymi.
  2. Wielkość neurona, to ok. 0,1 mm średnicy i długość nawet do kilku metrów. W sumie ok. 160 tysięcy kilometrów aksonów.
  3. Przez nasz mózg przepływa codziennie ok 70 000 myśli.
  4. Proces myślenia, to połączenie elektryczności z chemią.
  5. Informacje do mózgu, docierają z prędkością 100 megabajtów na sekundę
  6. Impuls nerwowy osiąga prędkość ok. 400 km/godz.
  7. Do naszego mózgu dociera ok. 100 megabajtów informacji na sekundę.
  8. Dzięki Tomografii komputerowej wiemy, że w trakcie aktywności paranormalnej obie półkule mózgu są wykorzystywane synchronicznie – podczas gdy zwykle działają naprzemiennie.
  9. Lewa półkula mózgu odpowiada za logikę i racjonalność, a prawa za intuicję, spontaniczność i emocje.
  10. Nieprawdą jest, że wykorzystujemy tylko 10% naszego mózgu. W każdym momencie wykorzystujemy cały nasz mózg (każda jego część ma przypisaną jakąś funkcję), jednakże moglibyśmy korzystać z tych 100% znacznie lepiej.
  11. Mózg jest na tyle plastyczny, że gdy jakiś obszar mózgu jest uszkodzony, to inny potrafi przejąć jego funkcje.
  12. Neurogeneza, czyli proces tworzenia się nowych neuronów, zachodzi przez całe życie. Im większa aktywność mózgu, tym więcej neuronów powstanie.
  13. Za każdym razem, gdy wpadamy na jakiś nowy pomysł, lub usiłujemy sobie coś przypomnieć, w mózgu powstaje nowe połączenie nerwowe.
  14. Masa mózgu wynosi ok. 2% masy całego ciała, jednakże wykorzystuje on aż 20% całego tlenu.
  15. Na skutek intensywnego krążenia, w chłodne dni aż 90% energii cieplnej ucieka przez głowę.
  16. Mózg w stanie aktywności może generować ok. 25 watów energii, to tyle ile potrzebne jest do zasilenia żarówki.
  17. Mózg nie boli. Nie posiada tkanki unerwionęj bólowo.
  18. Podczas snu, mózg segreguje informacje, które zebrał w ciągu dnia.
  19. Ok 33% mózgu, zaangażowana jest w przetważanie bodźców wzrokowych.
  20. Epilepsja (padaczka) to rodzaj „wyładowania elektrycznego”, do którego dochodzi w mózgu. Jest to jedyny stan w którym mózg jest aktywny w 100%.
  21. Średnia masa mózgu kobiety wynosi 1225, a mężczyzny 1375 g. Nie ma to jednak wpływu na sumaryczną wydajność.
  22. Im bardziej stymulujemy mózg do pracy, tym sprawniej będzie działał i będzie bardziej odporny na starzenie się i Alzheimera.
  23. Najlepszym sposobem pobudzania pracy mózgu, jest aktywność fizyczna, która pomaga w powstawaniu nowych połączeń nerwowych.
  24. Obniżenie temperatury zwiększa odporność mózgu na brak tlenu. Ludzie którzy topili się w zimnej wodzie, mogą zostać skutecznie reanimowani, nawet po 30 minutach, bez uszkodzeń mózgu.

Źródło:

http://biorytm.net/?p=609

MÓZGZ okazji Europejskiego Dnia Mózgu zachęcam was drodzy uczniowie, aby zadbać o wasz mózg. Zapraszam do wykonania kilku ćwizeń, które są dostępne dla was pod linkiem: 

https://drive.google.com/file/d/1BBn8bjr2sSg63p5XaKxONA2pmKxm9xXC/view?fbclid=IwAR0zg8iWI1J0XVWUpTYv12_K5K8pyQfNlNWjM3IWCtzKXrdinxnMwNSSIs8

 Ćwiczenia są łatwe i przyjemne :)

 

Pozdrawiam i życzę miłej zabawy!

Pedagog szkolny

Lidia Wąchała




Dokumenty do pobrania:

Czytane: 604
© SP Nr 1 Siekierczyna