WCAG
- powiększ tekst
- normalny tekst
- zmniejsz tekst
- czarno-białe
- ujemmny kontrast
- jasne tło
- podkreśl linki
- resetuj wszystko
AKTUALNOŚCI
2020-11-09 21:07:20

11 listopada: Święto Niepodległości

Listopad to czas szczególnej refleksji nad przemijaniem. Niedawno sprzątaliśmy groby naszych zmarłych, zanosiliśmy kwiaty, paliliśmy znicze. Chcieliśmy w ten sposób pokazać, że pamiętamy… Zapalaliśmy także znicze na grobach nieznanych żołnierzy, którzy oddali życie za wolną ojczyznę. Nie zapomnieliśmy też o żołnierzach, który polegli w czasie I i II wojny światowej podczas bitwy na jabłonieckim wzgórzu. Samorząd Uczniowski w imieniu wszystkich uczniów naszej szkoły uczcił pamięć żołnierzy, modląc się za nich i zapalając znicze na ich grobach.

 

   

 

Obejrzyjcie videoklip i wysłuchajcie „Piechoty” w wykonaniu Vanessy Ryłko z klasy 7 – tegorocznej laureatki XVIII Festiwalu „ Z pieśnią patriotyczną przez wieki” w Nowym Wiśniczu oraz uczestniczki III Małopolskiego konkursu „Zaśpiewaj i Ty Niepodległej” w Wieliczce.

 

11 listopada to data o szczególnym znaczeniu dla Polski i Polaków. To data upamiętniająca dzień odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. To w tym dniu, po 123 latach niewoli, do naszej Ojczyzny zawitała upragniona Wolność. Droga do odzyskania niepodległości nie była jednak łatwa. Nikt wolności Polakom nie podarował. Nasi przodkowie musieli ją sami wywalczyć.

Wysłuchajcie wzruszającej piosenki w wykonaniu Łucji Kowalczyk z klasy 8 – tegorocznej laureatki XVIII Festiwalu „Z pieśnią patriotyczną przez wieki” w Nowym Wiśniczu.

 

Polska przez 123 lata nie była wolnym krajem. Polacy nie mogli sami o sobie decydować, a nasza Ojczyzna zniknąła z mapy Europy. Mówi się, że była wtedy pod zaborami. Polską podzieliły się inne kraje; Prusy, Rosja i Austria. W ciągu tych wielu lat niewoli nasi przodkowie kilkakrotnie podejmowali próby odzyskania wolności. Wszystkie niestety kończyły się niepowodzeniem.

Najpierw w 1794 wybuchło powstanie przeciwko Rosji, którym kierował Tadeusz Kościuszko. Mimo zwycięstwa pod Racławicami i bohaterstwa żołnierzy powstanie upadło, to znaczy, że Polacy przegrali z zaborcą.

Tadeusz Kościuszko – naczelnik powstania:

 

Mimo klęski powstania kościuszkowskiego Polacy się poddali. Na obszarach dawnej Polski nie mogli działać, bo zaborcy nie pozwalali, ale za to działali na emigracji, czyli na obczyźnie. We Włoszech pod dowództwem gen Jana Henryka Dąbrowskiego zaczęło tworzyć się wojsko polskie pod nazwą Legionów Polskich. W jego szeregach znalazło się kilka tysięcy żołnierzy.

To właśnie wtedy powstała „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”, która jest dziś naszym hymnem państwowym i nosi tytuł „ Mazurek Dąbrowskiego”. Jej autorem jest Józef Wybicki.

 

Legiony polskie we Włoszech:

 

Następnym krokiem ku niepodległości było powstanie listopadowe. Do historii przeszło pod taką nazwą, ponieważ wybuchło w listopadzie 1830 r. Niestety i ten zryw niepodległościowy zakończył się klęską, bo ciężko było pokonać silnego i dobrze zorganizowanego wroga. Próba przeciwstawienia się zaborcy nie uszła Polakom na sucho. Po powstaniu naszych rodaków czekały represje. Wielu z nich nie mogło nawet mieszkać na polskiej ziemi, tak jak Fryderyk Chopin, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki.

 

Powstanie listopadowe – Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii:

 

Mimo represji ze strony zaborców Polacy w dalszym ciągu pozostawali nieugięci i marzyli o wolności. Dlatego w 1863 r. zorganizowali kolejne powstanie, które do historii przeszło jako powstanie styczniowe. Powstanie to było największym z powstań i najdłużej trwało. Mimo że zakończyło się klęską, to naród polski nie załamał się, a pragnienie wolności jeszcze się spotęgowało. Po stłumieniu powstania zaborcy z wielką siłą zaczęli kraj germanizować i rusyfikować. Naród Polski przetrwał dzięki takim artystom jak Jan Matejko, czy Henryk Sienkiewicz, którzy tworzyli ku pokrzepieniu serc.

 

"Każde pokolenie w Polsce zwykło oczekiwać powstania." Powstanie styczniowe - Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii:

 

 

Rok 1914 wstrząsnął światem. Wybuchła I wojna światowa. Mocarstwa europejskie, wśród nich nasi zaborcy: Rosja, Austria i Prusy stanęły do walki. Ich klęski, pilnie były śledzone przez Polaków, bo dawały nadzieję na wolność. Tym razem miały się one spełnić. Polacy ochoczo szli na wojnę, z nadzieją, że wywalczą upragnioną wolność. Wstępowali do Legionów Józefa Piłsudskiego, który odważnie prowadził ich do boju. To jemu i jego żołnierzom zawdzięczamy niepodległą II Rzeczpospolitą.

 

Z albumu Dziadka historia Józefa Piłsudskiego opowiedziana dla dzieci:

 

 

Wysłuchajcie piosenki w wykonaniu Nikodema Zonia, ucznia klasy 3 – uczestnika III Małopolskiego konkursu „Zaśpiewaj i Ty Niepodległej” w Wieliczce.

 

Smutne było jednak żołnierskie życie. Bracia, synowie, ojcowie szli na wojnę. Tęskniły za nimi matki, żony, córki. Niestety, wielu z nich nie wróciło do swoich domów, polegli na polu walki.

Wysłuchajcie piosenki w wykonaniu Vanessy Ryłko.

 

Po czterech długich i trudnych latach, 11 listopada 1918 roku, zakończyła się I wojna światowa. W tym też dniu Polacy po 123 latach niewoli odzyskali wolność, a Rzeczpospolita powróciła na mapę Europy. Dzisiaj obowiązkiem młodego pokolenia jest pielęgnowanie pamięci o naszych przodkach, którym zawdzięczamy wolność. Dlatego w 102 rocznicę odzyskania niepodległości składamy hołd naszej Ojczyźnie i tym, którzy dla niej poświecili swoje życie.

11 listopada o godzinie 12.00 wraz z rodzicami włączcie się do akcji NIEPODLEGŁA DO HYMNU 2020

 


Filmy, które warto obejrzeć:

  • Gra o Niepodległość

 

  • Niezwykła animacja na 100 lecie polskiej niepodległości

 

Anna Zoń
Barbara Szewczyk

 



Czytane: 479
© SP Nr 1 Siekierczyna