WCAG
- powiększ tekst
- normalny tekst
- zmniejsz tekst
- czarno-białe
- ujemmny kontrast
- jasne tło
- podkreśl linki
- resetuj wszystko
SAMORZĄD UCZNIOWSKI
2020-05-23 10:00:00

Samorząd Uczniowski składa najserdeczniejsze życzenia kochanym Mamom

Już wkrótce 26 maja obchodzimy Dzień Matki z tej okazji składamy życzenia wszystkim mamom: Kochana Mamo ! Niech ten radosny dzień na zawsze Twe troski odsunie w cień! Niech się śmieje do Ciebie cały świat, blaskiem szczęśliwych i długich lat! życzy Samorząd Uczniowski

Czym jest Dzień Matki?

Dzień Matki to święto ku czci wszystkich matek i okazja, aby okazać mamom, babciom, ciociom i innym ważnym kobietom w naszym życiu, jak bardzo je kochamy i szanujemy.

Dzień Matki obchodzony jest w ponad 40 krajach na całym świecie! W Polsce obchodzi się go 26 maja każdego roku.

Początki Dnia Matki sięgają aż do czasów starożytnych Greków i Rzymian, którzy czcili matki-boginie. Przykładem jest grecka bogini Reja, która według mitologii była matką wszechświata.

Kiedy zaczęto obchodzić Dzień Matki?

Istnieje wiele opowieści o tym, jak powstał Dzień Matki. Według nich, święto to obchodzone jest od tysięcy lat. 

W Anglii Dzień Matki miał swoje początki około 400 lat temu, gdy wielu chłopców i dziewcząt pracowało jako służba na dworach bogatych rodzin. Powracali do domu rzadko, zazwyczaj w niedzielę, i przywozili ze sobą podarunki dla swoich mam.

W Amerycenajbardziej popularna jest historia o pokojowej działaczce o imieniu Anna Jarvis. 

Kim była Anna Jarvis? 

Anna Jarvis zapoczątkowała obchody Dnia Matki w Stanach Zjednoczonych. Nazywana jest „Matką Dnia Matki”. Mama Anny Jarvis często twierdziła, że chciałaby, aby istniał dzień poświęcony świętowaniu wszystkich matek. Po śmierci matki Anna Jarvis rozpoczęła ubieganie się o to, aby Dzień Matki został oficialnym świętem. Dzień Matki był obchodzony po raz pierwszy w 1908 roku, kiedy Anna zorganizowała uroczystość żałobną ku czci swojej matki. 

Skąd wziął się Dzień Matki? Historia Anny Jarvis - Kobieta

Kiedy zaczęto obchodzić Dzień Matki w Polsce?

Dzień Matki w Polsce ma swoje korzenie w Ameryce i działalności Anny Jarvis. 

W Polsce po raz pierwszy Dzień Matki obchodzono w 1914 roku w Krakowie. Następnie zwyczaj ten rozprzestrzenił się na pozostałe obszary Polski i do dzisiaj obchodzony jest niezmiennie 26 maja każdego roku.

Jest to okazja do obdarowania mamy ręcznie robioną laurką, lub innym prezentem, takim jak kwiaty i czekoladki.

Dzień Matki na świecie...

Wielka Brytania

Dzień Matki jest często znany jako „Matczyna Niedziela”. W przeszłości, raz w roku, podczas Wielkiego Postu, ludzie odwiedzili dom rodzinny lub kościół „matki”. Był to czas rodzinnych zjazdów i uroczystości - tradycja, która utrzymuje się do dziś.

Obchodzony w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, Dzień Matki jest czasem podziękowania matkom za ich  miłość i ofiarowania im kwiatów, czekoladek, kartek i innych upominków wyrażających uznanie.

USA i Australia

W Australii i Stanach Zjednoczonych, Dzień Matki obchodzony jest w drugą niedzielę maja. W Dzień Matki istnieje szczególna tradycja noszenia kwiatu goździka. W ten dzień, okazuje się miłość i uznanie dla swoich matek oraz pozostałych kobiet w rodzinie, dając prezenty w postaci kwiatów, czekoladek czy serwując śniadanie do łóżka.

Indie

W Indiach również kładzie się nacisk na podziękowania mamom z okazji ich święta. Ku czci swoim matkom, Hindusi organizują dziesięciodniowy festiwal o nazwie „Durga Puja”. Durga pochodzi od imienia bogini Durga, która przedstawiana jest jako kobieta o dziesięciu ramionach i matka czwórki dzieci. Zgodnie z wierzeniami, bogini ta chroni ludzi przed złem.

know about celebrations of #durgapuja in Kolkata. | Durga puja ...

Hiszpania

Dzień Matki zwany jest „Díade la Madre”. Dzień Matki w Hiszpanii obchodzony jest w pierwszą niedzielę maja. Do 1965 roku, Dzień Matki obchodzono 8 grudnia, ale został on przeniesiony, aby nie przypadał zbyt blisko świąt Bożego Narodzenia. Sklepy w całej Hiszpanii sprzedają upominki z okazji Dnia Matki.

Japonia

„Haha-no-hi ”po japońsku znaczy„Wszystkiego Najlepszegoz okazji Dnia Matki”. W Japonii róże oraz goździki stały się symbolem Dnia Matki. Wiele sklepów dekoruje nimi wystawy. Dzieci często przygotowują dla mam specjalne potrawy, np. sushi lub zupy miso. Głównym elementem ręcznie robionych prezentów jest kaligrafia, czyli sztuka pięknego pisania bardzo popularna w Japonii.

Meksyk

Dzień Matki, czyli „Díade la Madre” przypada 10 maja. Tradycyjnie, synowie i córki przyjeżdżają do domu matki w przeddzień Dnia Matki (9 maja). Uroczyste msze z okazji Dnia Matki, ręcznie robione upominki, kwiaty, kartki i dziecięce występy szkolne często towarzyszą obchodom tego święta. W Dzień Matki w Meksyku drogi i restauracje stają się niezwykle tłoczne! Ludzie gromadzą się na ulicach przy stoiskach z kwiatami, a całe rodziny udają się do restauracji na specjalną kolację.

Jak Ty będziesz świętować Dzień Matki?

Pomyśl o jednej rzeczy, którą możesz zrobić, aby podziękować swojej mamie.

Drodzy uczniowie aby uczcić ten ważny dzień, 26 maja, zachęcamy was do podzielenia się zdjęciami, wykonanych przez siebie laurek czy podarunków dla mamy. Chętne osoby prosimy o przesyłanie prac na email: lidiamikolajczyk92@gmail.com. Otrzymane zdjęcia zostaną zamieszczone w galerii na stronie naszej szkoły.

Dla tych z was, którym zabrakło pomysłów zamieszczamy Certyfikat dla Najlepszej Mamy a także laurkę "Bukiet papierowych żonkili".

Ponadto serdecznie zapraszamy do zapoznania się z prezentacjami dotyczącymi zwyczajów Dnia Matki w Polsce i na świecie.

Serdecznie zapraszamy

Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem 

 

Szablon Bukiet Żonkili - Dzień Matki

 
Dokumenty do pobrania:

Czytane: 466
© SP Nr 1 Siekierczyna