WCAG
- powiększ tekst
- normalny tekst
- zmniejsz tekst
- czarno-białe
- ujemmny kontrast
- jasne tło
- podkreśl linki
- resetuj wszystko
ŚWIETLICA SZKOLNA
2020-05-08 19:59:27

Nasze sposoby na nudę

Dla bardzo znudzonych mam propozycję zabawy "co dziś zrobię" w formie ruletki

https://wordwall.net/pl/resource/910345/co-dziś-zrobię

 

 

Dobrze jest też czasami coś pokolorować. Więc poniżej odsyłam Was do strony na której znajdziecie duzo propozycji do kolorowania. Wystarczy wydrukować i pokolorować.

https://miastodzieci.pl/kolorowanki/k/zawody-damskie-i-meskie/

 

 

S T R A Ż A K

Zawód strażaka wymaga dużej odwagi, siły, dobrej kondycji fizycznej i umiejętności pracy w zespole. Strażak ratuje zagrożonych ludzi, zwierzęta, domostwa i środowisko zarówno podczas pożarów, powodzi, wypadków, jak i katastrof i awarii. Potrafi również udzielić pomocy przedlekarskiej poszkodowanym na miejscu zdarzenia, zanim przyjedzie pogotowie.W pożarnictwie są trzy drogi dojścia do zawodu: zgłoszenie się do jednostki straży pożarnej i praca na tzw. okresie próbnym. Oceniana jest wtedy fizyczna i psychiczna przydatność kandydata, który – jeśli okaże się właściwą osobą – musi rozpocząć specjalistyczne szkolenia ;zdanie egzaminu i nauka w szkole aspiranckiej, po ukończeniu której otrzymuje się tytuł technika pożarnictwa i stopień służbowy młodszego aspiranta Państwowej Straży Pożarnej; zdanie egzaminu i nauka w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Wśród przedmiotów, które trzeba zdać podczas egzaminu, są: język obcy, chemia i matematyka. Należy równieżz dobrym wynikiem ukończyć egzamin sprawnościowy obejmujący m.in. biegi i podnoszenie się na drążku. Strażacy w swojej pracy wykorzystują specjalistyczny sprzęt, który ułatwia im wykonywanie obowiązków. Muszą bardzo dobrze się nim posługiwać i znać procedury jego stosowania.

 

Czy znasz numer telefonu do straży pożarnej? Jest to 998. Postaraj się go zapamiętać. W sytuacjizagrożenia można też zadzwonić pod numer 112.

 

Powyżej znajduje się rysunek strażaka. Dookoła niego są różne sprzęty, które wykorzystuje on w swojej pracy. Zastanów się, do czego służy każdy z narysowanych przyrządów?

 

 

P O L I C J A N T

 

Wywiad z prawdziwym policjantem.

 

Jak długo jest Pan policjantem?

Policjant: Pracuję w zawodzie policjanta już prawie 4 lata.

 

Co należy do Pana obowiązków?

Policjant: Pełnię funkcję dzielnicowego. Mam wiele różnorodnych obowiązków. Wśród nich wymienić mogę prowadzenie wywiadów środowiskowych oraz spotkania z rodzinami mającymi różne problemy. Ponadto zajmuję się tak zwanym obsługiwaniem zdarzeń, takich jak kradzieże, włamania czy wypadki.

 

Co Pan najbardziej lubi w swojej pracy?

Policjant: Największą satysfakcję sprawia mi to, że mogę pomóc drugiemu człowiekowi. Rozmowa z nim, szukanie rozwiązań i udzielanie wsparcia, a także rozwiązywanie różnorodnych problemów są bardzo cennymi elementami mojej pracy.

 

Kiedy zaczął Pan marzyć o pracy w policji?

Policjant: Było to dawno temu. Już jako przedszkolak najbardziej lubiłem bawić się z kolegami „w policję” i naśladować dźwięk syreny pędzącego radiowozu. I moje marzenie się spełniło!

 

Jakimi cechami powinien charakteryzować się policjant?

Policjant: Myślę, że najważniejszymi cechami są: uczciwość, odwaga, opanowanie, sumienność, punktualność i dyspozycyjność.

 

Co trzeba zrobić, by zostać policjantem?

Policjant: Jeśli ktoś chce być policjantem, powinien się dobrze uczyć i zdać egzamin maturalny. Kolejnym krokiem jest ukończenie szkoły policyjnej. Aby się do niej dostać, należy zdać egzamin teoretyczny oraz egzamin praktyczny, podczas którego wykonuje się różnorodne ćwiczenia fizyczne. Obowiązuje również test psychologiczny sprawdzający predyspozycje kandydata. Oczywiście podstawowym warunkiem jest bycie niekaranym.

 

Co mógłby Pan przekazać wszystkim tym, którzy chcieliby w przyszłości pracować w policji?

Policjant: Jest to bardzo ciężka i ryzykowna praca. Zabiera bardzo dużo czasu. Pracujemy w święta, w weekendy, w ciągu dnia i w nocy. Ale przynosi też wiele radości i satysfakcji! Pomoc niesiona innym ludziom jest dla mnie nieopisaną nagrodą. Nie chciałbym zamienić tej pracy na żadną inną.

 

Wywiad przeprowadzono z sierżantem Pawłem K., pracującym na stanowisku dzielnicowego.

 

 

Pokoloruj obrazek policjanta.



Czytane: 389
© SP Nr 1 Siekierczyna